Въпроси и отговори
ТОЛ ТАКСУВАНЕ В БЪЛГАРИЯ
Какво представлява тол таксата в България?
За пътуване по републиканските пътища превозните средства над 3.5 тона заплащат пътна такса за изминато разстояние – тол. Tол таксата в България е държавна такса и ДДС не се начислява. За определяне на дължимата тол такса значение имат видът и категорията на превозното средство, EURO категорията му, броят оси и изминатото разстояние.
За кои пътища се заплаща тол такса?
Таксуваните с тол пътища са част от републиканската пътна мрежа и включват автомагистрали, първи клас и втори клас пътища с обща дължина 6061 км. Платената пътната мрежа е разделена на тол таксувани участъци. Всеки участък има определени характеристики, като дължина, географски координати за начало и край, посока на движение и други, които определят размерът на тол таксата, която трябва да бъде заплатена за преминаването му.
Какъв е размерът на тол таксите?
Тарифата за ползване на платената пътна мрежа се определя с Решение на Министерски съвет. Можете да откриете действащата тарифа тук https://tollpass.bg/bg/ceni/tarifa/
Как се заплаща тол таксата?
В България са одобрени два метода за отчитане и заплащане на тол такси:
- чрез бордово устройство за автоматично отчитане на пътуването
- чрез покупка на маршрутна карта преди да започне пътуването
Най-удобният начин за отчитане и заплащане на тол в България е посредством бордово устройство. Клиентите имат избор от два модела сертифицирани бордови устройства:
- Бордово устройство TollPass Eurobox с възможност за отчитане на тол само в България или в България и Европа (общо 17 тол системи)
- Бордово устройство TollPass с възможност за отчитане само за България Бордовите устройства се изпращат в рамките на 2 дни след сключване на договор за автоматично отчитане на тол такси. С видовете договори можете да се запознаете тук: https://tollpass.bg/bg/zona-klienti/vidove-dogovori
ТОЛ ТАКСУВАНЕ В БЪЛГАРИЯ И ЕВРОПА
Какво представлява Европейската услуга за електронно пътно таксуване?
Европейската услуга за електронно пътно таксуване (ЕУЕПТ) или EETS (European Electronic Toll Service) от английски е базирана на Европейска директива 2004/52/EC и Решение на Комисията 2009/750/ЕС за облекчаване на транспортните компании в заплащането на тол такси в различните европейски държави посредством технологична съвместимост на тол системите в държавите членки.
Услугата TollPass EETS е създадена в съответствие с европейските нормативи и предоставя възможност потребителите на тол услуги пътуващи в много европейски държави да сключат договор с един доставчик, който им предоставя едно бордово устройство, с което се отчитат тол таксите в различните държави и тол области в Европа.
Клиентите заплащат дължимите тол такси само към TollPass, а не във всяка държава поотделно. Технологичната съвместимост на системите и сертифицираното бордово устройство TollPass EUROBOX позволява лесно преминаване на граници без необходимост от спиране за снабдяване с местни устройства, заплащане на суми, отчитане на пътуванията в различни платформи и др.
Каква е разликата между тол системите в Европа?
Тол системите в държавите членки на Европейския съюз могат да бъдат 2 вида
GNSS (Global Navigation Satellite System) – най-съвременния метод за тол таксуване, който засича преминаването и движението посредством генериране на геолокации(позиции) чрез връзка със сателити от системите GPS, GALILEO, GLONASS, BeiDou и др. GNSS системите са подходящи за таксуване на всякакъв тип открити пътища и съоръжения.
DSRC (Dedicated Short Range Communication) – засича преминаването през конкретни точки чрез инсталирана по протежение на пътната мрежа радиокомуникационна апаратура. Техническо решение, подходящо за тол таксуване само на автомагистрали, тунели и мостове.
Какво е покритието на услугата TollPass EETS?
Покритието на услугата се разширява непрекъснато с добавяне на нови държави, мостове, тунели, паркинги и места за почивка. TollPass EETS текущо предлага отчитане на тол такси за България, Полша, Словакия (Q1 2024), Унгария, Австрия, Германия, Белгия, Италия, Франция, Швейцария, Испания, Португалия, Тунели Варнав и Херен в Германия, Тунел Лифкеншук в Белгия, Дания и Швеция мостове Сторбелт и Оресунд. Предстоящо разширение на покритието за Словения и Чехия се очаква до края на 2024 година.
Как да получа актуална информация при промени в тол таксуването в различните държави?
Всички клиенти на TollPass получават информационен бюлетин с новостите в тол таксуването за различните държави. Информацията е винаги налична и в онлайн договорите на клиентите в платформата Tollpass.bg
БОРДОВИ УСТРОЙСТВА
Какво представлява бордовото устройство?
За да се отчитат тол таксите в различните държави клиентите на TollPass получават сертифицирано и технологично съвместимо бордово устройство, което се поставя на челното стъкло и се включва в захранващата мрежа на превозното средство.
За отчитане само в България е бордовото устройство Tollpass.
Бордовото устройство TollPass EUROBOX, работещо общо в 17 тол системи в 12 европейски държави, е сертифицирано за GNSS и DSRC системи, като превключването от едната към другата технология става автоматично и не е необходима намеса на водача
Как се заявява и доставя бордово устройство TollPass или TollPass EUROBOX?
Клиентите на TollPass могат да заявят бордово устройство изцяло онлайн на платформата Tollpass.bg като създадат договор с предплатен баланс. След заявка бордовото устройство се доставя в рамките на 2 работни дни чрез куриер, а ако клиента желае незабавно доставка TollPass EUROBOX може да бъде получено и в деня на заявката от офиса на Интелигентни Трафик Системи АД в София.
Бордово устройство може да бъде заявено и чрез Регионален Мениджър на TollPass след сключване на договор, в т.ч. и с отложено плащане, или чрез партньорската мрежа на TollPass.
Въвеждат ли се данни за превозното средство чрез бордовото устройство?
Всяка държава или тол област определя дали е необходимо да се декларират допълнителни параметри чрез бордовото устройство, освен вече въведените в системата. TollPass EUROBOX покрива всички европейски изисквания и чрез менюто може да се актуализира информацията за брой оси на ремарке, теглова категория на композицията, брутно тегло на ремаркето и др. Информация за променливите параметри, които водачът трябва да въведе, както и Ръководство за употреба на TollPass EUROBOX са на разположение в платформата Tollpass.bg в онлайн договора на клиента по всяко време.
Как да генерирам справка за заплатените тол такси в различните държави?
Информация за начислените тол такси в различните държави е винаги налична в онлайн договорите на клиентите в платформата Tollpass.bg. На разположение са различни счетоводни и аналитични справки – по превозни средства, по държави и тол области, по периоди, с детайлна информация за платените пътни участъци и др. Информацията за чужбина се актуализира ежедневно, а за България в реално време.
МАРШРУТНА КАРТА
Какво е маршрутна карта?
Маршрутната карта е предплатен тол продукт предназначен за пътни превозни средства с брутно тегло над 3,5 тона. Маршрутната карта може да бъде закупена до 24 часа преди пътуване от нерегистриран потребител и до 7 дни преди пътуване, в случай че ползвателят има регистриран потребителски профил в Tollpass.bg. Маршрутната карта се активира за конкретно превозно средство и важи само за него при спазване на срока на валидност и избраният маршрут.
Кога мога да пътувам?
Маршрутната карта е валидна за 24 часа. Началото и краят на 24-часовия период са указани на разписката за маршрутна карта.
Пътуването трябва да бъде осъществено в рамките на срока на валидност, указан в разписката. Ако пътуването се осъществи в извън описания в разписката срок на валидност може да доведе до санкции.
Допустими ли са отклонения от маршрутa?
Отклонения от маршрута избран от потребителя не се допускат и нарушителите подлежат на санкция, освен в случай на въведено временно ограничение на движението по избрания от потребителя маршрут, например при пътно-транспортно произшествие или тежки метеорологични условия, които правят невъзможно преминаването по предварително генерираният маршрут. В тези случаи водачите са длъжни да следват определения от компетентните органи обходен маршрут.
При генерирането на маршрут потребителите могат да изберат една начална, една крайна и до 4 междинни точки. Пътуването по маршрута задължително трябва да се извърши в избраната от потребителя посока на движение и при спазване на последователността на избраните начална, крайна и междинни точки.
Мога ли да откажа покупката на маршрутна карта след заплащането ѝ?
След заплащане на маршрутната карта следва активацията ѝ в централната система за електронно таксуване на АПИ и отказ от покупка или корекция на параметрите не са възможни.
Можете да направите корекция в параметрите - тип МПС, емисионен клас, теглова категория, брой оси или маршрут преди да потвърдите покупката и да платите.
При проверка от страна на пътните контролните органи изисква ли се да представя доказателство, че съм закупил маршрутна карта?
Не е необходимо да предоставяте доказателства за закупена маршрутна карта при проверка от контролните органи - проверката за наличие на закупена маршрутна карта се осъществява автоматично от стационарните камери и мобилните екипи.
Какви данни са необходими за активация на МК?
За активация на маршрутна карта е необходимо да посочите:
- данни за превозното средство - регистрационен номер и държава на регистрация, тип превозно средство и теглова категория, екологична категория, брой оси на композицията (теглещо+теглено МПС) - данни за маршрут - начална и крайна точка и до 4 междинни точки
- желана начална дата и час на валидност. Регистрираните потребители могат да закупят маршрутна карта до 7 дни преди началната дата и час на валидност, а нерегистрираните до 24 часа по-рано
Мога ли да закупя маршрутна карта с наличната в предплатения баланс сума?
Покупката на маршрутна карта чрез предплатения баланс в договор за автоматично тол таксуване е възможно. За целта е необходимо превозното средство, за което ще се закупува маршрутна карта, да е въведено в онлайн договора.
Мога ли да проверя валидността на маршрутна карта?
Проверка на валидност на маршрутна карта можете да направите тук
ВИНЕТКИ
Кои пътни превозни средства закупуват винетка?
Електронна винетка закупуват пътни превозни средства (ППС) до 3.5 тона, използващи платената пътна мрежа:
- леки и лекотоварни автомобили с технически допустима максимална маса до 3.5 тона;
- ремаркета и каравани.
Мотоциклети, триколки, ATV не заплащат винетни такси.
Какви са видовете електронни винетки и цените им?
Валидността на електронната винетка започва от момента на покупка или от 00:00:00ч на посочена бъдеща начална дата на валидност и изтича 23:59:59 минути на последния ден от срокът на валидност. Изключение е уикенд винетката, чиито начален час на валидност е от 12:00:00 в петък до 23:59:59 часа в неделя.
Цените на електронни винетки за 2024 година |
|
СЕДМИЧНА |
13,00 лв. |
МЕСЕЧНА |
27,00 лв. |
ТРИМЕСЕЧНА |
48,00 лв. |
ГОДИШНА |
87,00 лв. |
УИКЕНД |
9,00 лв. |
Как се въвеждат данните от регистрационния номер?
Данните от регистрационния номер на превозното средство трябва да се въвеждат с главни букви, без интервал, тире и точка.
Българските регистрационни номера в своя стандартен вид съдържат букви, общи за кирилица и латиница - А, В, Е, К, М, Н, О, Р, С, Т, У и Х. Системата допуска използването и на кирилица, и на латиница, при условие, че същите напълно съответстват на регистрационния номер.
Някои чуждестранни регистрационни номера от по-стар тип или такива, които не съответстват на европейските стандарти за унифициране на регистрационните номера съдържат специфични символи:
- символите Ä, Ö, Ü потребителите трябва да се въвеждат в пълно съответствие и точно така, както са изписани на регистрационния номер; - символите Č, Ć, Ž, Š, Đ потребителите трябва да въвеждат със съответстващите им стандартни букви – C, Z, S, D.
Символите 0 (нула) и О (буква) не са взаимнозаменяеми.
При движение на превозното средство по платената пътна мрежа системата за контрол (стационарни и мобилни камери) разпознава специалните символи, цифри и букви, съдържащи се в регистрационния номер. Преди заплащане се уверете, че сте въвели правилно регистрационния номер, както и коректна държава на регистрация (изобразена на регистрационния номер).
Необходимо ли е да закупя електронна винетка за ремарке/каравана?
Ако общото тегло на лек автомобил + ремарке/каравана надхвърля 3.5 тона, то покупката на електронна винетка за ремарке/каравана е задължителна. Периодът на валидността й обаче може да е различен от този на автомобила.
Изисква ли се да представя доказателство, че съм закупил електронна винетка при проверка?
Не се изисква да представяте документ, че имате закупена електронна винетка. Контролът за наличие на заплатена пътна такса чрез покупка на електронна винетка се извършва със стационарни и мобилни камери, които разчитат регистрационните номера.
Как да разбера, че електронната винетка е изтекла?
Всички клиенти на TollPass получават известия за изтичащ срок на валидност на винетка. Независимо дали винетката е закупена от каналите за продажби на TollPass, всеки потребител може да регистрира вече активна винетка и да получава известия преди нейното изтичане. Необходимо е на тази страница https://register.vinetki.bg/ да въведе регистрационен номер, държава на регистрация на превозното средство и да посочи имейл, на който желае да получава известията.
Проверка за валидност можете да направите по всяко време и тук:
https://tollpass.bg/bg/evignettes/check
Може ли да се коригират грешно въведени данни при вече закупена винетка?
Корекцията при грешно въведени данни е възможна ако е допусната техническа грешка при въвеждането на данните на превозното средство, включително на държавата на регистрация или на неговата категория (автомобил или ремарке/каравана), както и при сгрешени не повече от три символа и/или при липса на символ от регистрационният номер. Не се коригира срокът на валидност на винетката.
Промяната се извършва само от служители на Агенция „Пътна инфраструктура“ след подаване на заявление към Национално тол управление или до Областните пътни управления на АПИ.
Ако се установи, че в Република България съществува пътно превозно средство с идентичен на първоначално декларирания във винетката регистрационен номер, заявителят трябва да представи доказателства за заплатената от него винетна такса. В случай на регистрирани в периода на валидност на първоначално издадената винетка нарушения, санкции не се налагат.
Как мога да разбера дали имам нарушения за шофиране без винетка?
Съгласно Закон за пътищата от 01.08.2023 г. всички ползватели на платената пътна мрежа получават съобщения в случай на неправомерно ползване на платената пътна мрежа, ако са се регистрирали за получаване на такива съобщения. Имейлите предоставени при покупка на винетка се регистрират автоматично за получаване на нотификации за нарушения.
Проверка за налични нарушения може да се извърши по всяко време тук:
https://tollpass.bg/bg/evignettes/check
КОНТРОЛ И ПРАВОПРИЛАГАНЕ
Кой осъществява контрол за заплатена тол такса?
Контролът и правоприлагането за заплатени тол такси се осъществява от Национално тол управление (БГТОЛ) към Агенция "Пътна инфраструктура", Агенция „Митници“, КАТ Пътна полиция. Установяването на нарушения се извършва чрез стационарни и мобилни автоматизирани контролни пунктове - контролни рамки и мобилни екипи, разположени по пътя.
Правоприлагане
За пътно превозно средство, за което не е заплатена дължимата пътна такса или има заплатена пътна такса, но измерената категория на превозното средство е по-висока от декларираната, се счита, че е нарушен Законът за пътищата, в системата за правоприлагане се регистрира неправомерно ползване на платената пътна мрежа и ППС подлежи на санкция.
За регистрираното неправомерно ползване Законът за пътищата предвижда следното:
- Максимална тол такса – приложима за превозно средство, за което не са предадени тол данни и имат сключен активен договор за автоматично отчитане на пътни такси в България чрез Национален доставчик на услуги и към датата и часа на регистриране на неправомерното ползване на платената пътна мрежа превозното средство/бордовото устройство не е било в списъка с невалидни бордови устройства. В срок от 3 дни от регистриране на неправомерното ползване, собственикът или ползвателят на превозното средство трябва да получи уведомление и има право в 14 дневен срок да заплати максимална тол такса, за да избегне административнонаказателно производство. В случай, че максимална тол такса не бъде заплатена, за нарушението се дължи компенсаторна такса
- Компенсаторна такса – Законът за пътищата дава право за нарушение от всякакъв тип да бъде заплатена компенсаторна такса в срок от 14 дни от уведомлението. При заплатена в срок компенсаторна такса собственикът/ползвателят се освобождава от административнонаказателна отговорност
Видове административни актове
- Акт за установяване на административно нарушение (АУАН) – актът за установяване на административно нарушение се връчва на водача на превозното средство. Право да съставят и връчат АУАН за регистрирано неправомерно ползване на платената пътна мрежа имат Агенция „Пътна инфраструктура“ чрез мобилните екипи на BGTOLL, както и екипите на Агенция „Митници“ на граничните контролно-пропусквателни пунктове
- Електронен фиш – електронният фиш се съставя от Агенция „Пътна инфраструктура“ и се връчва, в т.ч. и по пощата на собственика/ползвателя на превозното средство, за което има регистрирано неправомерно ползване на платената пътна мрежа При връчване на АУАН или на ЕФ на нарушителя се дава възможност в 14 дневен срок да заплати компенсаторна такса и да се освободи от административно наказателна отговорност.
TollPass FLEET – GPS ПРОСЛЕДЯВАНЕ В РЕАЛНО ВРЕМЕ
Какво представлява услугата TollPass FLEET?
Услугата предоставя възможност за интелигентно управление на автопарк посредством GPS проследяване на превозните средства в реално време. Услугата използва данните от бордовите устройства и предоставя покритие за България и страните от ЕС, както и Турция, Сърбия, Северна Македония, Албания, Босна и Херцеговина, Великобритания, Норвегия и Швейцария.
Как да заявя TollPass FLEET?
Всеки клиент може да заяви и управлява сам услугата чрез онлайн договора си в платформата Tollpass.bg. Услугата се активира/деактивира от меню Превозни средства няма задължителен период за ползване. Единствено е необходимо превозното средство да е оборудвано с бордово устройство TollPass за България или TollPass EUROBOX за България и Европа.
Какви са предимствата на услугата TollPass FLEET?
Услугата може да се активира незабавно без да е необходимо да се извършва монтаж на допълнително оборудване със съпътстващите за това разходи за покупка и инсталация.
- Без обвързващ срочен договор за ползване
- Без такси за монтаж и разходи за покупка на допълнително оборудване
- Чрез платформата tollpass.bg активирането или деактивирането на услугата е в ръцете на клиента според неговите нужди
- Услугата може да бъде заявена за едно или повече превозни средства
- Директен старт на ползването без сложни настройки от специалист
- Автоматична калкулация на тол таксите за определен маршрут
- Мониторинг на динамичните тол параметри - декларираните чрез бордовото устройство брой оси на прикаченото ремарке
- Създаване и управление на зони и аларми
- Трафик в реално време за избягване на задръствания, инциденти или временни ограничения на движението
- Генериране на справки – пътни листа, посетени места, маршрути, работно време
Мога ли да следя превозните средства от мобилно устройство?
TollPass FLEET се предлага безплатно за мобилното приложение TollPass в случай, че услугата е вече активна за настолната версия. TollPass app може да бъде изтеглено от Google Play, App Store и App Gallery.
TollPass Fuel card – БЕЗКАСОВО ЗАРЕЖДАНЕ НА ГОРИВО
Какво представлява услугата TollPass Fuel card?
Услугата TollPass Fuel card предоставя възможност на компаниите осъществяващи товарен и пътнически транспорт в България и Европа да зареждат гориво безкасово посредством карти за гориво в мрежа от над 20000 бензиностанции. Услугата се предоставя в партньорство с OMV и сдружението ROUTEX.
В кои държави може да се ползват картите TollPass Fuel card?
Картите TollPass Fuel card могат да се ползват в 31 държави в Европа в над 20000 обекта от сдружението ROUTEX и в над 1700 обекта на оперирани от OMV в България и още 7 европейски държави. Покритието включва веригите бензиностанции OMV, Avanti, Petrom, Eni, Circle K, Aral, bp в цяла Европа.
Как да заявя карта TollPass Fuel card?
TollPass предоставя услугата за безкасово зареждане съобразно индивидуалните изисквания на всеки клиент. За да изготвим индивидуално предложение е необходимо да ни изпратите искане за оферта на info@tollpass.bg и ние ще се свържем с Вас
За колко време след заявка се доставят картите?
След подписване на договор картите и PIN кодовете се доставят в две последователни пратки в срок до 7 работни дни. След получаване на картите клиентите могат да си настроят достъпа до платформата за управление на карти
Мога ли да получавам информация относно зареденото количество гориво?
Да. Всеки клиент заявил и получил карти за гориво TollPass Fuel card получава достъп до онлайн платформа с информация за заредените количества, място, дата, час на зареждане, вид на зареденото гориво и др.
Мога ли да определям лимити за зареждане на гориво?
Да, чрез платформата за управление на картите можете да определяте дневен, седмичен или месечен лимит за всяка една карта в рамките на одобрения лимит на фирмата-титуляр по картите
Какво става при изгубена или открадната карта за гориво?
Трябва незабавно чрез платформата за управление на картите да заявите блокиране на карта. В случай, че нямате достъп до платформата в момента, блокиране на картата може да бъде заявено и по телефона